search
Dan D. Aridor

חומת העבר והלקח לעתיד

בטלוויזיה הישראלית הפרשנים, הגנרלים לשעבר, שב”כ לשעבר וכו… הפכו את צה”ל לסוג של מע”צ… עסוקים בעבודות תשתית איך להרוס מנהרות. לא צריך רק להרוס מנהרות אלא להכריע את אלו שבונים אותם. מטרה של צבא בזמן לחימה היא הכרעה מהירה וברורה של האויב ולא סידור המכרז של עבודות התשתית הבאות אצלו.

אבל הבעיה יותר חריפה, היא גם בעיה של תודעה. התמכרנו להצלחות הזמניות של הפתרונות הטכנולוגיים שמציבים אותנו לכאורה מהעבר השני והבטוח של חומה טכנולוגית. הבעיה היא שאנחנו תמיד במרחק טכנולוגיה אחת מהפתרון המושלם. ועכשיו לו רק פיתחנו בזמן… כרגע עגל הזהב הוא טכנולוגיית גילוי מנהרות וטכנולוגיית לייזר ליירוט רקטות

תמיד תהיה התחכמות, תמיד תהיה הטכנולוגיה הבאה – לא מנצחים בהגנה!

בספריו האלמותיים של אדוארד גיבון על הידרדרות ונפילת האימפריה הרומית טען גיבון (מגדולי ההיסטוריונים של האימפריה הרומאית) כי בניית החומה שבנו הרומאים כנגד שבטי הברברים היא אחת הסיבות שהביא לתבוסתם הצבאית וסייעה לנפילת האימפריה.

לא ניתן לבנות הגנה מושלמת והבעיה איננה טקטית צבא מתגונן תמיד הוא צבא שיובס בסופו של דבר! כמה סמלי הקטע הבא מדבריו של גיבון:

“But the experience of the world, from China to Britain, has exposed the vain attempt of fortifying any extensive tract of country. (44) An active enemy, who can select and vary his points of attacks, must in the end discover some feeble spot, or some unguarded moment. The strength, as well as the attention, of the defenders is divided; and such are the blind effects of terror on the firmest troops that a line broken in a single place is almost instantly deserted. The fate of the wall which Probus erected may confirm the general observation. Within a כאfew years after his death it was overthrown by the Alemanni. Its scattered ruins, universally ascribed to the power of the Daemon, now serve only to excite the wonder of the Swabian peasant.”

החומה שלנו היא כבר לא רק טכנולוגית היא חומה גם של זמן. תפיסה זו טוענת שצריך שקט לשנה שנתיים ואז ככל הנראה נצטרך לסבב הבא מעין גזירת גורל שכזו. ומה אז ? בזמן הזה אוייבנו יישתפרו ויילמדו את לקחי תבוסתם – אולי אז יהיו ראשי חץ מפוצלים שיתגברו על כיפת ברזל או נשק כימי ? כבר בלחימה הנוכחית הם למדו מהפעם הקודמת והטמינו את הטילים וחפרו מנהרות עמוק באדמה.

כאילו לא למדנו דברנו גם מניסיוננו הרחוק שלנו מקו בר-לב ועוד מעוזים מהסוג הזה. שלא לדבר על כך שלא למדנו דבר מניסיון הצרפתים בוודאי במלחמת העולם השניה, אם לא רוצים להרחיק לגיבון. אבל לא צריך להרחיק לאירופה או לקו בר-לב.

כבר ב 2006 ההוראות הראשוניות של המטה הכללי לאוגדות בחזית היו לעסוק בפעולות חישוף בלבד (דו”ח וינוגרד). כתוצאה מהוראות אלו לחיזבאללה היה מספיק זמן לקחת יוזמה ותקף את יחידות צה”ל שהיו עסוקות בהגנה מרחבית.

אויב שתוקף את מרכזי האוכלוסייה שלך שמטרתו הסופית המוצהרת היא השמדתך גירושך ו/או מטרתו המידית שבירת מפרקתך המורלית והפיכתך למעין תחום חסות – ברצותו יירה ברצונו מוותר – צריך להיות מוכרע צבאית בצורה ברורה וחדה.

אנחנו שוב באותו מקום עם אותם אותם רעיונות הבל כאילו לא למדנו דבר ואנחנו שוב נשלם מחיר יקר על חוסר נכונותנו ללמוד מן העבר אפילו זה המידי שלנו, בפועל אנחנו  כבר משלמים

About the Author
A graduate of Columbia Business School's M.B.A program in New York and a B.A from Bar-Ilan University, Ramat-Gan, Israel, with a major in Economics and Business. He has been working as a business consultant since 1998.